Klímacélok vagy versenyképesség: Európának súlyos kérdésekben kell döntést hoznia

Klímacélok vagy versenyképesség: Európának súlyos kérdésekben kell döntést hoznia

Az autóipari szektorban monumentális átalakulás zajlik, a háttérben gazdasági és geopolitikai bizonytalanságokkal, szigorodó klímapolitikai célokkal és széttöredező ellátási láncokkal. A szélsebes technológiaváltás erősödő globális versennyel párosul, új szereplők, új technológiák és üzleti modellek állítják mind nagyobb kihívások elé a szektor szereplőit – hangzott el a CEE Forum for the Automotive Transition 2024 című nemzetközi autóipari konferencián, amelyet a magyar EU elnökség hivatalos programjaként megvalósuló TechWeek Forum rendezvénysorozat részeként rendeztek meg.

Az iparági viták kereszttüzében jelenleg elsősorban az Európai Unió klímapolitikai céljai, illetve az elektrifikációt sürgető szabályozói környezet ellentmondásos megítélése áll. 2023-ban az elektromos autók piaci részesedése elérte a 14,6%-ot, és az éves értékesítés meghaladta az 1,5 millió darabot, ami 37%-os növekedést jelentett 2022-hez képest. Miközben a kínai OEM-ek egyre nagyobb népszerűségre tesznek szert az európaiakkal szemben, összességében az elektromos autók térnyerése jelentősen lelassult. 2024-ben egyértelműen megtorpanásról beszélhetünk, így a 2025-re előirányzott célkitűzések elérhetetlennek tűnnek.

Technológiasemlegesség a cél

„Az elektrifikáció további elterjedéséhez egyértelműen a nyilvános töltő infrastruktúraháttér megteremtése és fejlesztése a kulcs. A növekvő kereslet fenntartásához jelentős beruházásokra, és az elektromosautó-beszerzések támogatására van szükség, amíg az organikus növekedés feltételei meg nem teremtődnek” – világított rá Andreas Klugescheid, az Európai Autógyártók Szövetségének (ACEA) stratégiaalkotásért felelős vezetője a konferencián. “Az EU tagállamainak mintegy 80%-a nem nyújt ösztönzőket az infrastruktúra kiépítéséhez, vagy telepítéséhez, ami rávilágít arra, hogy milyen nagy szükség van ezen a területen a szakpolitika erősítésére. A jövőt ezen a téren nagymértékben a politikai döntések határozzák majd meg. Ugyanakkor a technológiasemlegesség elengedhetetlen lenne ahhoz, hogy az EU sikeresen csökkentse a széndioxid-kibocsátását” – tette hozzá.

A városi mobilitásban is radikális változásokat hoz az AI

„A felhasználók szemléletformálása, és komplex infrastruktúrafejlesztés nélkül az elektromos járművek további elterjedése, valamint az eddigi gyártói beruházások megtérülése is kétséges. Uniós és tagországi szinten is rengeteg teendőnk van még mind a piaci, mind a szabályozói környezet kedvező kialakítása terén” – fűzte hozzá az esemény kapcsán Erős Veronika, a CEE Forum for the Automotive Transition 2024 konferenciát szervező ZONE Klaszter ügyvezető igazgatója és klasztermenedzsere.

Marck Nicklas az Európai Bizottság mobilitási szektorért felelős vezetője, ugyancsak az EU átfogó szabályozói szerepvállalásának fontosságát hangsúlyozta, többek között olyan intézkedések jelentőségét, mint a Grid Action Plan vagy az Automotive Skills Alliance életrehívása.

A városi mobilitás fejlődésében, és lakókörnyezetünk, közterületeink átalakulásában is nagy szerepe van a technológia fejlődésének, és az elektromobilitási eszközök terjedésének. „A mesterséges intelligencia megjelenésének radikális, és a világot megváltoztató hatása lehet a városi mobilitás kapcsán is, ugyanakkor számolni kell a több faktorú kompatibilitási korlátokkal is. A városoknak mind társadalmi, mind technológiai szempontból is készen kell állnia az innovációk befogadására” – hangzott el az újgenerációs városok kihívásairól szóló panelbeszélgetésben, amelyben több hazai és nemzetközi szakértő mellett Szolnoki Szabolcs technológiai helyettes államtitkár is részt vett.

Elindult a Járműipari Ágazati Konzultációs Fórum

Magyarország 2024-2030 közötti időszakra szóló iparstratégiája – a nemzetközi trendekkel összhangban – a kiemelt ágazatok, valamint a technológia-vezérelt hazai ipar fejlesztését célozza. Ennek érdekében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) elindította a kiemelt ágazatok konzultációs fórumát, amely tárgyalja az ágazat aktuális kihívásait, eredményeit, és intézkedéseket fogalmaz meg az iparstratégia célrendszere alapján. A járműipari transzformációból fakadó kihívások átvilágítására, valamint potenciális megoldási lehetőségek egyeztetésére került sor 2024.  szeptember 27-én a releváns hazai szakmai szervezetek és vállalatok bevonásával az NGM koordinálásában. Ezt követően a CEE Forum for the Automotive Transition 2024 című nemzetközi, elsődlegesen az autóipart érintő konferencián ismertette dr. Nagy Ádám iparügyekért felelős helyettes államtitkár a Versenyképességi Tanács elé terjesztett 11 pontos magyar elektromos autózást támogató javaslatcsomag lényegét, és az új európai versenyképességi megállapodás lehetséges, még ebben az évben megvalósuló kifutását. A Járműipari Ágazati Konzultációs Fórumon a következő szakmai szervezetek vettek részt: ZONE Klaszter, Autós Nagykoalíció, Magyar Akkumulátor Szövetség, Magyar Gépjárműipari Egyesület, Magyar Hidrogéntechnológiai Szövetség, Magyar Járműalkatrészgyártók Országos Szövetsége.

Nemcsak a városban

A technológia fejlődése ad azonban arra is lehetőséget, hogy például az autópályák mentén megtalálható nagyteljesítményű töltőállomásoknál az elektromos járművek akár 10 perc alatt akkumulátort tudjanak cserélni. Emellett az egyre nagyobb teljesítményű, ugyanakkor kisebb súlyú akkumulátorok – amelyeket többek között a Magyarországon is beruházó CATL is gyárt – lehetővé teszik hosszabb utak megtételét kevesebb töltési idővel.

 „Globális piacvezető vállalatként rengeteg értékes tudást és tapasztalatot gyűjtöttünk a környezetbarát akkumulátorgyártás terén, amit Európában is szeretnénk kamatoztatni. Célunk, hogy csúcskategóriás termékeink mellett tudásunkat és tapasztalatainkat is átadjuk, felkutassuk a tehetségeket és képzéseket biztosítsunk a helyi szakképzési intézményekkel és egyetemekkel együttműködve. Hiszünk abban, hogy a CATL innovációi nagyban hozzájárulhatnak a kontinens zöld-energiaátállásához” – mondta el keynote előadásában Jason Chen, a CATL európai működésért felelős ügyvezető igazgatója.

A konferencia fővédnöke Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, szervezője a járműipari kihívásokkal és az EIT Urban Mobility egyik hazai alapítójaként mobilitási innovációkkal foglalkozó ZONE Klaszter, társszervezői a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Neumann Technológiai Platform, és az EIT Urban Mobility voltak. Az eseményen 10 ország, több mint 150 mobilitási és járműipari szakértője vett részt.

 

A ZONE Klaszterről:

A ZONE Klaszter járműipari, légiközlekedési, informatikai és elektronikai cégek együttműködésével jött létre 2018-ban. A klaszter küldetése, hogy segítsen megfelelő válaszokat találni azokra a komplex gazdasági és társadalmi kihívásokra, amelyeket a globális technológiai verseny, az európai klímapolitikai célok, a méltányos zöld és digitális átállás, valamint a munkaerőtranszformáció sürgető igénye jelent. Klaszterünk a jövőbeni mobilitási megoldások, az infrastrukturális fejlesztések, az akadémiai és K+F eredmények, valamint a szakpolitikai törekvések nemzetközi szakmai know-how-jának és jógyakorlatainak hazai becsatornázásával